Program Hakkında

 

 

   AUZEF’e bağlı olan Sağlık Yönetimi Programı, iki yıllık açık öğretim ön lisans programıdır. Her türlü sağlık kurum ve kuruluşunun, yönetimi, işletilmesi, Türkiye’nin sağlık alt yapısının tanımlanması ve geliştirilmesine yönelik her alanda profesyonel insan gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu programın hizmetlerin sunumu ve finansmanı tarafında ihtiyacı karşılaması amaçlanmaktadır. Öğrencilerin, sağlık Kurumları İşletmeciliği alanındaki güncel bilgileri içeren ders kitapları, uygulama araç-gereçleri ve diğer kaynaklarla desteklenen temel düzeydeki kuramsal derslerden edindiği bilgileri mesleki olarak değerlendirip uygulaması, Sağlık Kurumları İşletmeciliği alanı ile ilgili konularda sahip olduğu temel bilgi ve becerileri kullanarak ilgili kişi ve kurumları bilgilendirir, düşüncelerini ve sorunlara ilişkin çözüm önerilerini yazılı ve sözlü olarak aktarrma becerisi edinmeleri hedeflenmektedir.

 

DETAYLI BİLGİ

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ön Lisans Programı'yla öğrencilere,

  • Sağlık kurumları işletmeciliği alanında edindiği kuramsal ve uygulamalı bilgileri,

  • Sağlık sektöründe kullanılan uluslararası kavramlara hakim olma, değişen verileri yorumlayabilme, değerlendirebilme ve hızlı çözüm önerileri geliştirebilme,

  • Bilgi ve iletişim teknolojilerini etkin kullanma becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ön Lisans Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

  • ÖSYM tarafından belirlenen puan türünde yeterli puan alan öğrenciler tercih yaparak başvurabilirler.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ön Lisans Programı; genel iktisat, tıbbi dokümantasyon, tıbbi terminoloji, satın alma ve malzeme yönetimi, sağlık hizmetleri pazarlaması ve sağlık işletmelerinde maliyet muhasebesi gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

   Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ön Lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak “Sağlık Kurumları İşletmecisi” ünvanını kazanırlar.

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ön Lisans Programı mezunları;

  • Sağlık ile ilgili alanlarda istihdam olanakları mevcuttur..

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.